#OznaczDezinfo – akcja NASK przeciw infodemii o koronawirusie

Koronawirus to broń biologiczna stworzona przez USA? A może spisek firm farmaceutycznych albo temat zastępczy dla śmiertelnego zagrożenia, jakim jest 5G? W internecie, wraz z ogłoszeniem epidemii, pojawiło się mnóstwo fałszywych informacji na temat wirusa. Jak je rozpoznać? Co zrobić, gdy na nie natrafimy? Odpowiedzi m.in. na te pytania przygotował NASK PIB  w poradniku, będącym częścią kampanii #OznaczDezinfo.

– Radzenie sobie z dezinformacją ma wiele wspólnego z przeciwdziałaniem wirusowi. Musimy ograniczyć przekazywanie fałszywych informacji, aby nie „zarażać” innych użytkowników. Powinniśmy zachować emocjonalny dystans do tego, co czytamy, przestrzegać zasad cyberhigieny oraz wspierać tych, którzy nie są świadomi dezinformacji np. w mediach społecznościowych – wyjaśnia Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK PIB.

Dlatego w NASK powstała kampania #OznaczDezinfo, która zachęca użytkowników do proaktywnych postaw w internecie: oznaczania oraz zgłaszania dezinformacji. Samo hasło kampanii stanowi jednocześnie akronim, którego rozwinięcie przybiera formę poradnika dla internautów.

O Odpowiedzialnie udostępniaj

ZZrozum cel

N Nie wierz krzykliwym nagłówkom

AAnalizuj treść

C Czekaj, aż opadną emocje

ZZgłaszaj dezinformację

– Chcemy edukować użytkowników. Nie tylko pokazać, na co zwracać uwagę na konkretnych przykładach, ale też nakreślić szerszy kontekst. Dezinformacja może mieć np. charakter polityczny, jednak jest również wykorzystywana przez cyberprzestępców, aby zdobyć nasze wrażliwe dane – mówi Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK.

Fałszywe informacje można zgłaszać np. do moderatorów danego serwisu oraz organizacji fact-checkingowych. Natomiast próbę wyłudzenia lub fałszywą stronę można zgłosić do CERT Polska pod adresem  https://incydent.cert.pl. Oficjalne informacje o koronawirusie dostępne są na rządowej stronie: https://gov.pl/koronawirus.