SECURE 2019 – bezpieczeństwo teleinformatyczne w Warszawie

Sieć 5G, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo usług kluczowych dla ludności – o współczesnych wyzwaniach w cyberbezpieczeństwie przez dwa dni debatowali eksperci z całego świata. To była okazja, aby spojrzeć na ochronę sieci i ich użytkowników od strony technicznej, operacyjnej, ale też… językowej – jednym z prelegentów tegorocznej edycji konferencji SECURE był polonista prof. Jerzy Bralczyk.

SECURE 2019, odbył się w dniach 22-23 października, to już 23. edycja najstarszej w Polsce i najbardziej prestiżowej międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego. Tegoroczną edycję konferencji otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski. W trakcie dwudniowych obrad swoje referaty zaprezentowało 53 prelegentów, z których większość to doświadczeniu praktycy, na co dzień pracujący w wiodących firmach i instytucjach z branży.

Wśród tematów tegorocznej edycji SECURE były zagrożenia, związane z rozwojem narzędzi, zawierających elementy uczenia maszynowego. Automatyczne metody przeprowadzania ataków już teraz korzystają z uczących się algorytmów i można przypuszczać, że trend ten będzie się nasilał. Jednocześnie eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa pracują nad sposobami wykorzystania uczenia maszynowego w przeciwdziałaniu zagrożeniom – np. do analizy malware’u lub monitorowania ruchu sieciowego. Równie aktualnym tematem jest rozwój tzw. internetu rzeczy, czyli wzrost liczby urządzeń, sterowanych i wymieniających dane przez internet. Są to coraz częściej codzienne domowe sprzęty, takie jak lodówki, pralki a nawet dziecięce zabawki. Z tym wiążą się wyzwania dla ochrony prywatności użytkowników, ale nie tylko. Urządzenia IoT (internet of things), jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą służyć do nieuprawnionego zdobywania wartościowych danych lub zostać przejęte przez przestępców i wykorzystane do przeprowadzenia ataku, np. DDoS, czyli przeciążenia serwisu przez zbyt dużą liczbę jednoczesnych prób połączenia. Od mniej typowej strony na zagrożenia cyfrowe pomagał uczestnikom konferencji spojrzeć polonista i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, który opowiadał o paradoksalnym źródłosłowie wyrazu „bezpieczeństwo” oraz o tym, jak internet wpływa na posługiwanie się językiem i jak odczytujemy informacje znalezione w sieci.

Wśród prelegentów byli specjaliści z Polski i z zagranicy: Michał Bentkowski (Securitum), Adam Lange (Standard Chartered Bank), Agnieszka Wachowska, Xawery Konarski (Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy), Tony Gee (Pen Test Partners), Morton Swimmer (Trend Micro), Mike Malsch (FBI).

 

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania z konferencji SECURE 2019: