Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opublikował raport za 2019 rok. W raporcie podkreślono, że cyberbezpieczeństwo jest częścią głównego zadania NATO, jakim jest obrona zbiorowa sojuszników. Podsumowując podjęte w 2019 roku działania dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz nowoczesnych technologii wymieniono m.in.:
- utworzenie Centrum Operacji Cyberprzestrzeni w Belgii, aby zapewnić świadomość sytuacyjną i koordynację działań operacyjnych NATO w cyberprzestrzeni.
- przyjęcie mapy drogowej dotyczącej nowych i przełomowych technologii, która pomoże uporządkować pracę NATO w kluczowych obszarach, takich jak: przestrzeń kosmiczna, dane, sztuczna inteligencja, systemy autonomiczne czy technologie kwantowe.
- uznanie bezpieczeństwa energetycznego za element wspólnego bezpieczeństwa. Podkreślenie, że cyberataki mogą celować w infrastrukturę energetyczną.
- zaktualizowanie wymagań NATO dotyczących odporności systemów komunikacji cywilnej, takich jak 5G. Wskazano, że sojusznicy muszą mieć niezawodne systemy łączności w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu. Oznacza to m.in.:
- możliwość przywracania systemów np. po awarii lub zakłóceniach;
- priorytetowy dostęp organów krajowych do sieci komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych;
- dokładne plany zarządzania ryzykiem i środki łagodzące ryzyko;
- dzielenie się informacjami.
- konferencję poświęconą Cyber Defence Pledge w Londynie, która koncentrowała się na edukacji i szkoleniach, w tym na potrzebie zapewnienia lepszej równowagi płci i potrzebie zatrzymania największych talentów.
- badanie stanu wsparcia wywiadu dla operacji w cyberprzestrzeni wraz ze szczegółową analizą luk oraz zaleceniami. Analizę przeprowadził Zespół ds. polityki cyberprzestrzeni, złożony ze specjalistów wywiadu i analityków z całego NATO.
- działania w ramach programu NATO Science for Peace and Security. W 2019 roku sfinansowano m.in. 49 projektów współpracy w 22 krajach partnerskich. 18 proc. podjętych projektów dotyczyło cyberbezpieczeństwa, a 20 proc. – zaawansowanych technologii.
Raport dostępny jest tutaj: LINK