25 kwietnia 2018 KE przedstawiła Komunikat w sprawie Sztucznej Inteligencji (AI). Dokument zakłada działania w dziedzinie technologii, etyki, prawa i ekonomii. AI została określona jako istotne wyzwanie strategiczne. Równocześnie KE podkreśliła, że europejskie inwestycje w dziedzinie AI sięgają jedynie 2.4-3.2 mld euro, podczas kiedy w Azji i Ameryce Północnej było to odpowiednio 6.5-9.7 oraz 12.1-18.6 mld euro.
Komisja zaadresowała wyzwanie AI w trzech aspektach:
- Zwiększenie zdolności technologicznej i przemysłowej UE oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach gospodarki
Najważniejszym postulatem KE jest zwiększenie wydatków na AI. Na koniec 2020 roku mają one osiągnąć 20 mld euro. Wydatki te dotyczą jednak zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Tymczasem KE przeznaczyła na inwestycje w zakresie sztucznej inteligencji jedynie 1,5 mld euro z funduszy Horyzontu 2020 (programu wspierającego rozwój i innowacje w Europie). Komisja chce wspierać przede wszystkim sektory takie jak transport czy zdrowie.
Aby właściwie wydatkować fundusze, zapowiedziano opracowanie skoordynowanego planu inwestycyjnego, który powstanie we współpracy z państwami członkowskimi. Oprócz tego ma powstać sieć AI Excellence Centres, czyli centrów specjalizujących się w badaniach nad sztuczną inteligencją.
Komisja chce także ułatwiania dostępu do danych, przede wszystkim naukowych, tak aby innowacje mogły rozwijać się szybciej, przy wykorzystaniu już wypracowanego dorobku.
- Przygotowanie się do zmian społeczno-gospodarczych związanych z rozwojem sztucznej inteligencji
Rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, ale spowoduje także zanik niektórych znanych dziś zawodów. Dlatego Komisja zachęca do zmian w edukacji i planuje przygotować nowe schematy szkoleniowe wraz z sektorowym blueprintem, który uwzględni wyzwania stojące przed konkretnymi sektorami.
Ponadto KE zapowiedziała kontynuację działań związanych z rozwojem umiejętności cyfrowych, a także przygotowanie dwóch raportów: na temat wpływu AI na edukację oraz rynek pracy.
- Przygotowanie właściwych ram prawnych i etycznych dla rozwoju sztucznej inteligencji
Rozwój sztucznej inteligencji to także wyzwania dotyczące prawa i etyki. W związku z tym KE zapowiedziała opracowanie wytycznych w zakresie etyki oraz interpretacji dyrektywy odnoszącej się do odpowiedzialności za produkt.