19 lutego Komisja Europejska opublikowała komunikat Shaping Europe’s digital future, w którym przedstawia nową strategię transformacji cyfrowej UE. Strategia ma przyczynić się do budowy suwerennej technologicznie Europy, z korzyścią dla obywateli, biznesu i środowiska.
Celem Komisji jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej w taki sposób, aby przyniosła ona korzyść wszystkim (obywatelom, przedsiębiorcom i środowisku) i pozwoliła na zbudowanie społeczeństwa opartego na rozwiązaniach cyfrowych, z poszanowaniem europejskich wartości. KE podkreśla, że ważne jest, aby Europa mogła samodzielnie zdecydować w jaki sposób dokona się transformacja cyfrowa na jej obszarze. W tym celu niezbędna jest suwerenność technologiczna, którą KE rozumie jako integralną i odporną infrastrukturę, sieć i komunikację. Zdaniem KE, suwerenność wymaga stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju własnych umiejętności w kluczowych technologiach, a tym samym uniezależnienie się Europy od podmiotów zewnętrznych i wykształcenie własnych zasad i wartości w epoce cyfrowej.
KE podkreśla także, że suwerenność technologiczna UE nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, a jej celem jest realizacja potrzeb Europejczyków i europejskiego społeczeństwa. Unia wciąż pozostaje otwarta na współpracę, jednak współpraca ta powinna odbywać się z poszanowaniem europejskich reguł i standardów.
KE wskazała 3 kluczowe filary działalności, które pozwolą rozwinąć autonomiczną pozycję Europy:
- Technologia dla ludzi
- Sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka
- Otwarte, demokratyczne i zróżnicowane społeczeństwo
1. Technologia dla ludzi
Współpraca Państw Członkowskich UE nie raz kończyła się sukcesem, czego przykładem mogą być ostatnie postanowienia dotyczące połączonych wysiłków na rzecz rozwoju superkomputerów i mikroelektroniki. W przyszłości KE spodziewa się więcej takich inicjatyw. Kluczowe w tym aspekcie jest promowanie transformacji cyfrowej przez administrację publiczną.
Inwestycje
Europa musi skupić się na inwestycjach w rozwiązania strategiczne, które pozwolą wprowadzić technologie cyfrowe na duża skalę. Należą do nich:
- Sieć 5G (a w przyszłości 6G)
- Technologia deep tech
- Kapitał ludzki
- Energia odnawialna
- Infrastruktura transportowa
KE szacuje, że obecnie co roku brakuje ok. 65 bilionów euro inwestycji na budowę infrastruktury cyfrowej. Odpowiednie dofinansowanie mogłoby przełożyć się na 14% skumulowanego wzrostu PKB do 2030r.
Jako jeden z kluczowych obszarów inwestycyjnych KE wymienia sieć 5G, która stanowi fundament transformacji cyfrowej. Umożliwia szybki przepływ danych, komunikację między ludźmi, podłączenie większej ilości obiektów do Internetu, reformę łańcuchów produkcyjnych i logistycznych. Łączność za pomocą sieci 5G jest niezbędna do wykorzystania wysokiego potencjału cyfrowego Europy. Dlatego też konieczne są inwestycje na poziomie krajowym, regionalnym i unijnym, które pozwolą osiągnąć założone cele w tym obszarze do 2025r. Inwestycje te zostały wpisane w nowe wieloletnie ramy finansowania UE.
Bezpieczeństwo i zaufanie
Bardzo ważnym aspektem nowej strategii jest cyberbezpieczeństwo. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rośnie ryzyko zagrożeń, któremu należy przeciwdziałać poprzez zapewnienie obywateli i konsumentów, że produkty i usługi z których korzystają są bezpieczne. Dlatego niezbędne jest:
- Ustanowienie spójnych reguł dla przedsiębiorców i zachęt do współpracy w obszarze budowania cyberbezpieczeństwa;
- Zapewnienie skutecznej współpracy operacyjnej pomiędzy UE a państwami członkowskimi;
- Zapewnienie skuteczności działania sądownictwa i organów ścigania;
- Zwiększanie świadomości obywateli w kwestii cyberbezpieczeństwa.
W ramach działań na rzecz cyberbezpieczeństwa KE zapowiedziała prace nad europejską strategią cyberbezpieczeństwa wraz z ustanowieniem wspólnej jednostki (ang. Cybersecurity Unit), a także przegląd dyrektywy NIS i działania na rzecz rozwoju jednolitego rynku cyfrowego w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Transformacja cyfrowa musi opierać się na zaufaniu obywateli i biznesu do technologii i produktów cyfrowych. Jest to szczególnie ważna kwestia w kontekście rozwoju nowoczesnych technologii, co do których wciąż istnieją obawy w społeczeństwie. W ramach budowy zaufania wraz z tym komunikatem, KE opublikowała Białą księgę w sprawie Sztucznej Inteligencji.
Kompetencje
Jako kluczowy element transformacji cyfrowej, KE zdefiniowała poprawę edukacji i budowę kompetencji w obszarze nowoczesnych technologii wśród wszystkich obywateli UE. Europa potrzebuje wykwalifikowanych pracowników (nie tylko mężczyzn, ale również kobiet) z wysokim poziomem kompetencji cyfrowych, przygotowanych do pracy na globalnym rynku napędzanym technologią. W tym celu KE zapowiada przygotowanie planu działania w sprawie edukacji cyfrowej, a także wzmocnienie Europejskiej Agendy Cyfrowej.
Komisja planuje także skupić się na zarządzeniu transformacją cyfrową rynku pracy w taki sposób, aby proces ten był sprawiedliwy, włączający wszystkich obywateli, skoncentrowany na wyrównywaniu szans. Konieczne będzie pochylenie się nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi pozaetatowych form zatrudnienia. W związku z powyższym KE zapowiada przygotowanie propozycji ram prawnych dotyczących zatrudnienia pracowników przez platformy internetowe.
Kluczowe działania zapowiedziane przez UE w strategii:
- Biała księga w sprawie Sztucznej Inteligencji (ang. White Paper on Artificial Intelligence), opublikowana 19 lutego 2020
- Europejska strategia technologii kwantowej i blockchain w 2 kwartale 2020, a także przegląd wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC dotyczącego superkomputerów
- Inwestycje w rozwój szybkiej łączności poprzez przegląd Dyrektywy w sprawie redukcji kosztów łączy szerokopasmowych (ang. Broadband Cost Reduction Directive), aktualizacja Planu działania dla 5G i 6G (ang. Action Plan on 5G and 6G), nowy program dotyczący polityki w zakresie widma radiowego w 2021r, korytarze 5G (planowane na lata 2021-2030, 2021-2023)
- Europejska strategia cyberbezpieczeństwa wraz z ustanowieniem wspólnej jednostki ds. cyberbezpieczeństwa (ang. Cybersecurity Unit), przegląd dyrektywy NIS, stymulowanie jednolitego rynku cyfrowego w obszarze cyberbezpieczeństwa
- Plan działania w sprawie edukacji cyfrowej w 2 kwartale 2020
- Wzmocnienie Europejskiej Agendy Cyfrowej i programu gwarancji dla młodzieży w 2 kwartale 2020
- Inicjatywa poprawy warunków zatrudnienia dla pracowników platform internetowych w 2021
- Wzmocnienie europejskich ram interoperacyjności w 2021
2. Sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka
Dane
Opublikowana wraz z tym komunikatem Europejska strategia danych (ang. European Data Strategy) ma na celu stworzenie w Europie społeczeństwa opartego na danych, które będzie liderem i wzorem do naśladowania dla innych państw. Szeroka dostępność danych jest warunkiem rozwoju produktów i usług. Jednocześnie KE podkreśla, że przetwarzanie danych powinno zostać wypracowane z poszanowaniem europejskich zasad i wartości.
Małe i średnie przedsiębiorstwa
KE planuje opracować nową, europejską strategię dla przemysłu, która będzie zawierała również strategię dla MŚP. Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią istotną część europejskiej gospodarki. Tymczasem ze względu na brak kompetencji i dostępu do finansowania, z opóźnieniem wdrażają innowacyjne rozwiązania cyfrowe, co obniża ich konkurencyjność na rynkach światowych. KE planuje podjąć działania na rzecz wzmocnienia pozycji MŚP na rynku wewnętrznym, a tym samym umożliwić firmom start na rynki międzynarodowe.
Prawo
Ważnym elementem transformacji jest dostosowanie obowiązującego obecnie prawa do zmian technologicznych. KE podkreśla, że regulacje, które mają zastosowanie w świecie offline – zasady konkurencji, regulacje jednolitego rynku, ochrona konsumentów i własności intelektualnej, prawa pracownicze i podatki – powinny mieć również zastosowanie online. KE zamierza pochylić się nad unijnym prawem konkurencji i zastanowić nad skutecznością sposobu, w jaki stosuje się obecne przepisy, a także przeprowadzić ocenę i przegląd samych przepisów, aby zapewnić, że sprostają one współczesnym wyzwaniom cyfrowym. Należy również zapewnić, że unijne przepisy będą stosowane również do towarów i usług pochodzących spoza Unii.
KE szczególnie podkreśla kwestię rozwiązań prawnych dotyczących działalności globalnych platform internetowych, których pozycja nie może zagrozić uczciwości i otwartości europejskiego rynku. Zapowiada również podjęcie działań na rzecz ustanowienia podatku cyfrowego, w nawiązaniu do projektu opracowywanego przez OECD.
Kluczowe działania:
- Europejska strategia danych (ang. European Data Strategy) w lutym 2020, ogłoszenie ram legislacyjnych dla zarządzania danymi w 4 kwartale 2020, a także tzw. „Data Act” (prawdopodobnie w 2021)
- Ocena i przegląd bieżących zasad konkurencji (2020-2023)
- Propozycja strategii dla przemysłu wraz ze strategią dla MŚP
- Stworzenie ram dla bezpiecznej bankowości elektronicznej, strategia na rzecz europejskiego zintegrowanego rynku płatności w 3 kwartale 2020
- Komunikat ws. opodatkowania działalności w gospodarce cyfrowej – z uwzględnieniem projektu, nad którym pracuje OECD[1].
- Powstanie nowej agendy dla konsumentów (ang. Consumer Agenda) w 4 kwartale 2020
3. Otwarte, demokratyczne i zróżnicowane społeczeństwo
KE zapowiada prace nad wdrażaniem innowacyjnych i demokratycznych reguł dla wiarygodnego społeczeństwa cyfrowego: sprawiedliwego, równego i dostępnego dla wszystkich (część pakietu Digital Service Act). Reguły te muszą być respektowane przez wszystkich dostawców usług na terenie UE, w tym platformy internetowe.
Prywatność
KE podkreśla, że należy zapewnić obywatelom większą kontrolę nad ich danymi i tożsamością cyfrową. Konsumenci powinni mieć dostęp do jednolitej tożsamości elektronicznej (eID), mieć możliwość weryfikowania swoich danych, a także korzystania z usług bezpośrednio, z ominięciem niezaufanych platform, czy konieczności logowania się do niepewnych serwisów. W związku z powyższym KE zapowiada przegląd rozporządzenia eIDAS, który jest planowany na 4 kwartał 2020.
Dezinformacja
KE zauważa, że w świecie w którym duża część debaty publicznej przeniosła się do Internetu, obywatele oczekują konkretnych działań na rzecz zwalczania dezinformacji, większej transparentności, a także godnych zaufania mediów. W 2020r. KE opublikuje europejski plan działania na rzecz demokracji, a także plan skierowany bezpośrednio do sektora mediów.
Kluczowe działania:
- Nowe regulacje dotyczące wewnętrznego rynku usług cyfrowych w 4 kwartale 2020 (część pakietu Digital Services Act)
- Przegląd rozporządzenia eIDAS w 4 kwartale 2020
- Europejski plan działania na rzecz demokracji, a także plan działania dla sektora mediów w 4 kwartale 2020
Europa na arenie międzynarodowej
Europejski model transformacji cyfrowej może być inspiracją dla wielu państw. Wiele krajów dostosowuje swoje ustawodawstwo do obowiązującego w unii systemu ochrony danych osobowych. Unia działa również aktywnie na rzecz wypracowania globalnych standardów dla sieci 5G i Internetu Rzeczy. W 2021 r. KE opublikuje Globalną strategię współpracy cyfrowej, która będzie przedstawiać europejskie podejście do transformacji, oparte na wieloletniej historii i wartościach.
Kluczowe działania:
- Globalna strategia współpracy cyfrowej w 2021
- Strategia standaryzacji, w celu promowania europejskich wartości i zasad w odniesieniu do technologii wytworzonych poza UE w 3 kwartale 2020
PODSUMOWANIE:
- 19 lutego Komisja Europejska opublikowała strategię cyfrową „Shaping Europe’s digital future”, w której podkreśla konieczność podjęcia działań na rzecz suwerenności cyfrowej UE. Wraz z komunikatem opublikowano także Białą księgę w sprawie Sztucznej Inteligencji, a także Europejską strategię danych.
- W najbliższych 5 latach Europa skupi się na 3 kluczowych filarach, które pozwolą rozwinąć jej autonomiczną pozycję:
- Technologia dla ludzi
- Sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka
- Otwarte, demokratyczne i zróżnicowane społeczeństwo
- KE zapowiada konieczność podjęcia inwestycji w kluczowych obszarach: 5G, technologia deep tech, kompetencje cyfrowe, energia odnawialna, infrastruktura transportowa. Inwestycje mogą przełożyć się na 14-sto procentowy skumulowany wzrost PKB do 2030r.
- Za jeden z kluczowych elementów transformacji cyfrowej, KE uznała kompetencje cyfrowe. KE zapowiedziała prace nad planem działania w sprawie edukacji cyfrowej, wzmocnienie Europejskiej Agendy Cyfrowej, a także przygotowanie ram prawnych dla pracowników zatrudnionych przez platformy cyfrowe.
- KE planuje opracować nową, europejską strategię dla przemysłu, która będzie zawierała również strategię dla MSP.
- KE zapowiada przegląd regulacji, szczególnie unijnych zasad konkurencji. Podejmie również działania na rzecz nałożenia podatków na globalne platformy, które generują zysk na terytorium Unii (w nawiązaniu do projektu OECD BEPS).
- KE zapowiada prace nad jednolitą tożsamością elektroniczną (eID i projektem eIDAS)
- KE zapowiada również walkę z dezinformacją poprzez przygotowanie europejskiego planu działania na rzecz demokracji, skierowanego bezpośrednio do sektora mediów.
- KE planuje promować europejski model transformacji cyfrowej na forum międzynarodowym, a także opracować Globalną strategię współpracy cyfrowej w 2021r.
[1] OECD BEPS – https://www.oecd.org/tax/beps/