Dane otwarte Sztucznej Inteligencji

23 marca br. odbyła się sesja informacyjna dotycząca składania wniosków otwartych danych sektora publicznego dla Sztucznej Inteligencji.

Wnioski składane są w ramach Digital Europe Programme (DEP) i  mają na celu wspieranie samorządów lokalnych, regionalnych i krajowych w obszarze zwiększenia technicznej i prawnej interopracyjności oraz możliwości przenoszenia zbiorów danych o dużej wartości (HVD-High Value Dataset).

Zaproszenie do składania wniosków zostało ogłoszone 22 lutego 2022 r. i jest otwarte do 17 maja 2022 r. do godz. 17.00. (Czas brukselski – więcej informacji na portalu EU Funding & Tender).

Zbiory danych muszą należeć do sześciu kategorii określonych w załączniku 1 do dyrektywy w sprawie otwartych danych:

1. Geoprzestrzeń
2. Obserwacja Ziemi i środowisko
3. Meteorologiczne
4. Statystyka
5. Przedsiębiorstwa i własność firmowa
6. Mobilność

Główne wymagania obejmują możliwość wyszukiwania i dostępność za pośrednictwem co najmniej jednego z portali otwartych danych co najmniej jednego państwa członkowskiego za darmo. Dodatkowo wdrożenie istniejących lub nowo opracowanych interfejsów programowania aplikacji (API) w celu zapewnienia dostępu do zbiorów danych, których dotyczy proponowane działanie.

Podczas tej sesji informacyjnej zostanie szczegółowo przedstawiony oczekiwany zakres wniosków oraz wymagania dotyczące uczestnictwa.

Więcej informacji tutaj:

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/events/information-session-call-proposals-public-sector-open-data-artificial-intelligence

TAGI Informacje prasowe,