Szczyt NATO w Wilnie

12 lipca zakończył się szczyt NATO w Wilnie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele krajów NATO, państw partnerskich Sojuszu oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele UE.

  • Głowy państw i rządów krajów uczestniczących w wydarzeniu wydały wspólny komunikat. Wyróżniono w nim domenę cyberprzestrzeni jako istotną z perspektywy bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich, co wymaga działań w zakresie cyberobrony, cyberodporności i współpracy w tych obszarach. Pełna treść komunikatu dostępna jest TUTAJ.
  • Sekretarz Generalny NATO wziął udział w konferencji prasowej kończącej szczyt. Stoltenberg mówił o szeregu kwestii dyskutowanych w trakcie wydarzenia i podjętych decyzjach. Pełny zapis konferencji oraz dyskusji dostępny jest TUTAJ.
  • Podczas szczytu zawarto porozumienie między NATO a Ukrainą. Zakłada ono m.in. pogłębienie współpracy w domenie cyber, a także zwalczania zagrożeń hybrydowych i dezinformacji.
  • Zdecydowano także o pogłębieniu współpracy z państwami regionu indo-pacyficznego. Będzie to istotne w szczególności wobec rosnących chińskich zdolności wojskowych, a także pogłębianej kontroli nad infrastrukturą krytyczną i działań w domenie cyber. Ma to obejmować także zapraszanie na ćwiczenia krajów partnerskich Sojuszu z tego regionu.